Kapuvár Néptáncegyüttes

Érték-Örökség-Szeretet-Közösség

DR. BARSI ERNŐ ALAPFOKÚ MŰVÉSZETI ISKOLA

“A Dr. Barsi Ernő Alapfokú Művészei Iskolában tanító pedagógusok és intézményi munkatársak azokat az értékeket tartják elsődlegesnek, melyeket egyöntetűen tudunk közvetíteni diákjainknak, figyelembe véve a szülők elvárásait, igényeit iskolánkkal szemben, valamint diákjaink elképzelései is szerepet kapnak nevelésfilozófiánkban. Az iskolában olyan légkört kívánunk létesíteni, ahol tanulóink otthon érezhetik magukat. Pedagógiai feladatunk, hogy tanulóinknak szilárd, hiteles és továbbfejleszthető alapismereteket nyújtsunk. Intézményünk a szülői házzal ápolt kapcsolatai révén szűkebb környezetünk (Rábaköz), lakóhelyünk életében folyamatosan részt kíván venni. Kapcsolatainkat bővítjük és ápoljuk a város és a térség valamennyi közművelődési intézményével és iskolájával. Az eddigi hagyományaikhoz híven iskolánk továbbra is képviselteti magát a város és a térség, különböző rendezvényein. Hisszük, hogy közvetítői vagyunk egy csiszolt és letisztul, népet, nemzetet formáló kiforrott nevelési-oktatási-fejlesztő rendszernek, mely a tánckultúránkban, a népdalkincsünkben, a szokásainkban és játékainkban fellelhető, és olyan idős, mint a beszédünk, az anyanyelvünk maga. Munkánk során kiemelt célunk, hogy a néptáncoktatás a mindennapi pedagógiai részévé váljon. A néptánc az oktatási rendszer specifikuma, egyben hungarikum, integrálja a sport fizikumot építő lehetőségeit, az alapvető zenei képességek kialakítását, ötvözi a fizikai, az érzelmi, szellemi és a hazafias nevelést. Egyszerre hat a két agyféltekére, ezért a leghatékonyabb készség és képességfejlesztő eszköz.”

Kapuváron és a Nyugat-rábaközi térség több településén 2002. szeptember 1. óta működik alapfokú művészeti iskola, táncművészeti ágon, néptánc tanszakon. Az első három tanévben a győri Harmónia Művészeti Iskola keretei közt, mint tagintézmény működtünk. Az intézményben dolgozó munkatársakkal és a szülőkkel közösen fontosnak tartottuk, hogy a növendékek olyan intézményben tanuljanak, melynek arculata, szakmai céljai, pedagógiai módszerei a hagyományos kultúra, a népi játék, a néptánc és a népzene értékeire helyezik a hangsúlyt. 

A Rábaköz Öröksége Alapítvány kuratóriuma 2005-ben úgy döntött, hogy létrehozza a Dr. Barsi Ernő Alapfokú Művészei Iskolát. 

Az intézmény 2007-ben elnyerte a Kiválóra minősített alapfokú művészetoktatási intézmény címet, 2010-től pedig a Magyar Táncművészeti Egyetem Partnerintézménye és Gyakorlóhelyévé vált. 

bars.jpeg

283688089_5895861927094686_1137882008792126946_n.jpg

Intézményünkben 12 évfolyamos képzés folyik (2 év előképző, 6 év alapfok, 4 év továbbképző). A helyi tantervünk alapján tanulóink a népi játékok és néptánc mellett folklórismertet, népi éneket, tánctörténetet, táncjelírást tanulnak. A tanulók a helyi tantervben meghatározottak alapján heti 2, 4, illetve 6 órában ismerkedhetnek meg a fenti tantárgyakkal. A néptáncos növendékek az utolsó alapfokú évfolyam befejezését követően művészeti alapvizsgát, illetve az utolsó továbbképző évfolyam elvégzését követően, pedig művészeti záróvizsgát tesznek. Iskolánk székhelyén, Kapuváron előképző 1. – továbbképző 10. évfolyamokon működtetünk csoportokat. Vidéki telephelyeinkben elsősorban előképző 1-2. és alapfok 1-6. évfolyamokon biztosítunk képzést, középiskolás növendékeink Kapuvár székhelyen folytatják táncos tanulmányaikat. 

A művészeti iskola elvégzését követően táncos növendékeink a Kapuvár Néptáncegyüttesben és annak Ifjúsági csoportjában folytathatják tudásuk gyarapítását. A Barsi iskolában egyetemet és főiskolát végzett néptáncpedagógusok, illetve táncművészek, valamint oktató-nevelő tevékenységet segítő munkatársak is dolgoznak. A Dr. Barsi Ernő Alapfokú Művészeti Iskolában családias környezetben, egyszerű és célszerű munkamegosztással végezzük munkánkat. Iskolánkban oldott légkörben, gyorsan folynak az egyeztetések. 

Az intézményt fenntartó alapítvány biztosítja a köznevelési törvényben meghatározott eszközöket és felszereléseket, illetve a működéshez szükséges pénzügyi fedezetet. Az állami támogatás mellett tanulóink és szüleik a fenntartó által meghatározott térítési díj befizetésével segítik az iskola működését. Törekszünk az eszközök folyamatos fejlesztésre, így a minimális feltételek mellett számos eszköz és lehetőség biztosított az eredményes oktató-nevelő munkához. Pályázatok, saját bevételeink és szponzori támogatások útján évről évre növekszik az intézmény eszközállománya. Az iskola székhely épületét is folyamatosan fejlesztjük, bővítjük és karbantartjuk.  Telephelyeinken többnyire a helyi általános iskolák, illetve közművelődési intézmények épületeiben folyik a művészeti oktatás. 

bars 3.jpeg

bars 4.jpeg

Minden telephelyünkön személyes, baráti kapcsolatot ápolunk az önkormányzatokkal, településvezetőkkel, társintézmények vezetőivel, pedagógustársakkal. Rendszeresen együttműködünk a régiós, országos és nemzetközi szakmai szervezetekkel. A szülőket szülői értekezletek, fogadóórák, nyílt tanítási órák, és fellépések-bemutatók alkalmával értesítjük az iskola életéről, az iskola munkatervéről, az aktuális feladatokról. A táncos családokkal kialakított szoros kapcsolatot igazolja a néhány éve működő kezdő felnőtt néptáncoktatásunk is. 

Pedagógusi munkánk során különös figyelmet fordítunk a hátránykompenzációra és a tehetséggondozásra. A beilleszkedési, szociális hátránnyal és magatartási, tanulási nehézségekkel küzdő, tanulási kudarcnak kitett tanulók felzárkóztatása nagyon fontos feladat. A művészeti ág, kollektivizáláson alapuló tulajdonságából adódóan lehetőség nyílik a kevésbé tehetséges gyermekek számára is sikerélményhez jutni. Fontosnak tartjuk hangsúlyozni, hogy értékelésünkben a jutalmazó jelleg az uralkodó, a pozitívumok hangsúlyozása az elsődleges. Differenciált óravezetéssel, fejlesztő gyakoroltatással, játékos képességfejlesztő feladatokkal segítünk a kudarcok leküzdésében. A tehetséggondozást a kötelező tanítási órákon és a tanórán kívüli tevékenységek során valósítjuk meg, melyet önként vállalunk. A tehetséggondozó foglalkozásokon résztvevő tanulóink szakmai versenyeken és megmérettetéseken vesznek részt. A versenyeken résztvevő növendékeink és az őket felkészítő pedagógusok eredményes munkát végeznek. A Barsis táncosok rendszeres résztvevői a szarvai országos gyermekszólótánc fesztiválnak, illetve több alkalommal szerepeltek csoportjaink a néptáncantológiákon.

kép (88).jpg

bars 5.jpeg

Művészeti iskolánk a kötelező tanórai foglalkozások mellett számos tanórán kívüli programot kínál a néptáncos növendékek és családjaik számára. Munkánkban kiemelt figyelmet fordítunk a közösségi nevelésre. Hisszük és valljuk, hogy a néptánc, mint közösségfejlesztő eszköz kell, hogy megjelenjen oktató-nevelő munkánk során. A tanév során több alkalommal szervezünk gyermek és felnőtt táncházakat, kézműves foglalkozásokat, tanulmányi kirándulásokat, gyűjtő utakat, népművészeti rendezvényeket, jótékonysági bálokat, táncos élmény és edzőtáborokat, hétvégi összpontosításokat, fellépéseket külföldön és belföldön egyaránt. Néptáncos növendékeinkkel rendszeres résztvevői vagyunk települési rendezvényeknek, mint városi- és falunapok, anyák napja, idősek napja, karácsonyi ünnepség, egyéb iskolai ünnepségek. Minden tanévben eredményesen veszünk részt a regionális szólótánc és csoportos versenyeken, számos régiós és országos szakmai díjjal büszkélkedhet iskolánk. A Dr. Barsi Ernő Alapfokú Művészeti Iskolában valamennyi csoportunk saját elnevezéssel (keresztlevéllel) rendelkezik, melyek többnyire rábaközi tájszavak, földrajzi elnevezések, népművészethez kapcsolódó emlékek (Kalinkó, Majkó, Bilicke, Cibere, Tilámli, Kófic, Suttyók, Ágacskák, Rügyecskék, Kis-Platán, Kis-Fényes, Apró-Fények, Fényecskék, Pipacs, Kelemente, Kis-Ikva, Tulipános, Kis-Rozmaringok).

Iskolánk kiemelt feladata: a Kapuvár Néptáncegyüttes utánpótlás-bázisának biztosítása. Az együttes Kapuvár város és a rábaközi térség egyik legmeghatározóbb amatőr művészeti csoportja. Az együttes 1989-ben jött létre azzal a céllal, hogy megőrizze és továbbadja a Kárpát-medencei magyarság táncművészettel kapcsolatos hagyományait. A hagyományőrzésen belül a rábaközi térség, és Kapuvár város néptánc, népzenei és szokásvilágának megőrzését és továbbadását is kiemelten fontosnak tartjuk. Az elmúlt évek bőven tartogattak sikereket a csoport számára, az együttes számos, minősítést adó rendezvényen ért el kiváló eredményt hagyományőrző kategóriában. Célunknak tekintjük, hogy a népművészet, azon belül is fókuszáltan a néptánc, újra az egyik legnépszerűbb szabadidős lehetőséggé váljon. A felnőtt néptáncegyüttes mellett évek óta önálló ifjúsági táncegyüttes is működik. 

interier-design6.jpg

barsi_erno.jpg

Az elmúlt közel két évtized során intézményünk a Nyugat-Magyarországi régió egyik legmeghatározóbb művészeti iskolájává fejlődött. A néptánc, mint fejlesztőpedagógia számos kapuvári és környékbeli kistelepülésen élő gyermek és fiatal számára elérhetővé vált. A jövőben szeretnénk közösségünket hasonló eredményességgel működtetni és természetesen továbbfejleszteni. Kapuvári, központi székhelyünk mellett a Rozmaring Néptáncosok Baráti Köre Egyesülettel közösen egy táborhely és közösségi ház kialakítását tervezzük Mihályi településen. Mottónk: „Érték – Örökség – Szeretet – Közösség”

"A szeretet sugározzon mindenüvé. Mert szeretet nélkül nem lehet sem muzsikálni, sem tanítani, sem írni. Szeresse mindenki az övéit, saját népét és értékeit, hogy a másokét is szeretni tudja."  (dr. Barsi Ernő)